DİL BİLMEYEN GERİDEN GELİR…

Bugün dünya milletleri çoğunlukla İngilizce olarak birbiriyle anlaşabiliyor. Diğer dilleri bilmek de çok büyük bir avantaj, örneğin Amerika artık ikinci dil olarak İspanyolcayı neredeyse şart koşuyor. Çin’in yükselen önemi dolayısıyla Çince bilenler avantajlı kabul ediliyor. Singapur’da üç farklı Irk bir arada yaşıyor, ülkenin resmi dili İngilizce. Hindistan’da 200 üzeri diyalekt olduğundan ülkenin birbiriyle anlaşabilmesi ancak İngilizce konuşarak mümkün. İnternet’i takip edebilmeniz ve gelişmelerden haberdar olabilmeniz için İngilizce bilmeniz gerekiyor çünkü en fazla doküman İngilizce olarak yayınlanıyor. En azından şimdilik.

İngilizceyi şöyle böyle bilmek de yükselmek için kesinlikle yetmiyor. Profesyonel bir İngilizce yükselmenizi sağlıyor. Bunun sebeplerinden biri kendinizi rahat ifade edebilmeniz, yabancıların sizin yanınızda kendini rahat hissetmesi, yanlış anlaşılma ya da anlaşılamama gibi sorunların ortadan kalkıyor olmasıdır.

Üniversiteyi İngilizce bilmeden bitirmeniz neredeyse imkansız ve hedefleriniz arasında kurumsal ya da uluslararası bir şirkete girmek varsa, İngilizce bilmeden şansınızın çok düşük olduğunu bilmelisiniz. Is dünyasının içinde pişmeye başladınız ama hala İngilizce düzeyiniz düşük ise rakipler arasında hep geri planda gelme olasılığınız yüksek. İstisnalar elbette kaideyi bozmaz, İngilizce bilginiz dışında diğer yetenekleriniz sizi yükseltebilir, ama bir noktada kesileceğinize emin olabilirsiniz.

Büyük şirketlerde İngilizce seviyesi profesyonel olmayan Müdür ya da Direktörlerin sayısı artık çok az seviyede. Onlar da şirket ortamlarında kendilerini epey kötü hissediyorlar, emin olun. Uluslararası toplantılarda söyleneni anlamıyor olmak, sürekli yanlarında bir tercümanla dolaşmak ellerini kollarını bağlıyor. Üstelik yabancı yayınları, profesyonelleri de takip edemediklerinden ya da geç takip ettiklerinden her gün bir adım daha geriliyorlar.

Bu kişiler yakında sistem dışı kalacağı gibi, sistemin içine girebilecek kişiler de yabancı dilleri profesyonel düzeyde olanlar olacak.

Elbette tek hedef bir kuruma girebilmek değil. Kendi işini kurmak isteyenler için de İngilizce bilmek çok önemli. Global düzeyde hareket edebilmemiz için dünyanın konuştuğu dili konuşabilmeliyiz. Dil öğrenmek ve profesyonel olarak bu dili konuşabilmek çok uzun çabalar ve yanınızda size İngilizce öğrenmede gerçekten yardımcı olabilecek, işi bilen profesyoneller ile çalışmayı gerektirir.